Rozdrabniacz do gałęzi – jak wybrać prawidłową maszynę?

Jeśli chcesz kupić taki sprzęt jak maszyna do rozdrabniania gałęzi to powinieneś wybrać odpowiedni model. Jest bardzo wiele różnych kwestii, na które należy zwrócić uwagę przy wyborze takiej maszyny. Trzeba także zadbać o odpowiednie zagospodarowanie resztek, które zostaną po cięciu drzew i krzewów. Po skorzystaniu z rozdrabniarki należy wykorzystać resztki jako ściółkę, nawóz czy też zostawić na ziemi.

Wybór urządzenia uzależniony w głównej mierze uzależniony jest od wielkości ogrodu oraz ilości uprawianych krzewów i drzew, które wymagają regularnego cięcia. Modele różnią się mocą, głośnością, głośnością czy też dodatkowym wyposażeniem. Podstawowe modele zaczynają się od 350 – 450 złotych a bardziej zaawansowane kosztują nawet kilka tysięcy, oczywiście nie licząc sprzętu profesjonalnego przeznaczonego do zastosowań na najwyższej półce. W zależności od technologii oraz wielkości maszyna do rozdrabniania gałęzi może ważyć od 15 do 80 kilogramów.

Rodzaje rozdrabniaczyElektryczna – cechą charakterystyczną tego rodzaju rozdrabniarek jest cicha praca oraz fakt, że są przyjazne dla środowiska oraz otaczających osób. W takich urządzeniach najczęściej można rozdrabniać pędy do maksymalnie 4 cm średnicy, przez co zastosowanie tego typu urządzeń jest dość ograniczone.Spalinowa – tego typu rozdrabniarki są zwykle dość wydajne i głośne w swojej pracy. Warto je kupić jeżeli dysponujemy dużym ogrodem bądź też mniejszy sad

Moc silnikaNajważniejsze jest to, aby rozdrabniarka miała odpowiednią moc oraz wysoki moment obrotowy. Jeśli oczekuje się dużej wydajności to rozdrabniarka powinna mieć moc co najmniej 2400-2800 kW w przypadku rozdrabniarek elektrycznych, natomiast co najmniej 3 – 6 KM. Tego rodzaju sprzęt sprawdza się w przypadku większych ogrodów czy też małych sadów. W przypadku profesjonalnego zastosowania trzeba rozważyć sprzęt o większej mocy.

Maksymalna średnica ciętych gałęziW głównej mierze maksymalna średnica ciętych gałęzi zależy od mocy silnika. Jeśli silnik będzie zbyt mało wydajny to bardzo prawdopodobne, że będzie się on bardzo często blokował. W większości najpopularniejszych modeli znajdujących się na rynku najczęściej tnie gałęzie do średnicy 4 – 6 centymetrów. Jednak oczywiście w razie potrzeby można znaleźć modele dużo bardziej wydajne. Najczęściej podstawowe modele spokojnie wystarczą w zastosowaniach domowych.

Dodatkowe funkcjeNiektóre rozdrabniarki mają wiele dodatkowych funkcji takich jak wciąganie gałęzi, posiadanie kosza na zrębki czy też bieg wsteczny. Każda z tych funkcji jest bardzo przydatna.